Antwort Co je senzorické vnímání? Weitere Antworten – Co jsou to senzorické procesy
Čití (neboli senzorické procesy) je proces získávání jednoduchých informací z prostředí (vnitřního i vnějšího) včetně transformování těchto informací do podoby nervových impulzů. Tento proces se odehrává ve smyslových orgánech a patří mezi kognitivní procesy.senzorická informace = informace přicházející do mozku o tom, co vnímáme našimi smysly, apod.Druhy vnímání:
vnímání formy (úzké, široké, ploché, oblé.) Při vnímání tvaru se uplatňuje zrak a hmat (pohyby očí, a hmatová zkušenost). Vnímání velikosti je zabezpečeno zrakem a hmatem. Velikost předmětů je odvozována podle velikosti jejich obrazu na sítnici s pomocí předchozí zkušenosti.
Co je to senzorická integrace : Senzorická integrace (SI) je jeden z přístupů evidence based užívaných v rehabilitaci u dětí. Pomáhá optimalizovat zpracování smyslových vjemů. Správné propojení vytvoří adaptační reakci při každém procesu učení motorických dovedností, všedních denních aktivit, hře a následně školních dovedností.
Co jsou senzorické schopnosti
Senzorická (smyslová) integrace je schopnost zpracovat smyslové informace za účelem jejich využití. Jde o funkci centrálního nervového systému, o schopnost zpracovat senzorické informace – vestibulární, proprioceptivní, hmatové, sluchové a zrakové, aby se vytvořila adaptivní reakce na prostředí (Jacobs, ed. 1998).
Jaké jsou poruchy vnímání : VNÍMÁNÍ (PERCEPCE) A JEHO PORUCHY
Nepatologické změny vnímání – smyslové klamy, Purkyňovy paobrazy, eidetismus, živá představa, pareidolie (zpodobňování), synestezie. Iluze – falešné vjemy vyvolané reálným podnětem, jehož vnímání je zdeformováno, člověk je přesvědčen o pravosti svých vjemů.
Pojem senzorická (organoleptická, smyslová) analýza zahrnuje hodnocení vzorku všemi pěti lidskými smysly včetně zpracování výsledků centrálním nervovým systémem. Jedná se především o sledování a optimalizaci kvality produktu a o to, jak bude produkt přijímán zákazníky.
Senzorická (ultrakrátká) paměť je vědomá část paměti, která uchovává informace přicházející ze smyslů (člověku to, co před chvilkou viděl, na krátkou dobu takzvaně „zůstane před očima“).
Jaké jsou druhy myšlení
Praktické (motorické) myšlení se využívá při praktických úkolech (metoda pokus a omyl, motorická manipulace s předměty). Názorné (konkrétní) myšlení se využívá při řešení úkolů pomocí názorných představ, obrazů. Abstraktní (teoretické) myšlení se využívá v teoretických úkolech, pracuje s pojmy, symboly.Integraci tedy chápeme jako propojení a sjednocení poznatků z různých oborů v jeden celek. Tak vytváříme mezipředmětové vztahy v rámci námi zvoleného tématu. Pohled na daný problém by měl být ucelený a propojování poznatku mezi jednotlivými předměty by mělo mít logickou vazbu.Dovednost (angl. skill) je učením a praxí získaná dispozice ke správnému, kvalitnímu, rychlému a úspornému vykonávání určité činnosti vhodnou metodou. Jinými slovy jde o vlastnost živého objektu, která vyjadřuje jeho schopnosti.
Vědomost je poznatek, který je osvojený nějakou formou učení. Představuje osvojená, tj. pochopená a zapamatovaná fakta a vztahy mezi nimi (v podobě pojmů, pravidel, pouček, zákonů, vzorců, značek atd.).
Jak dělíme poruchy chování : Porucha chování se často kom- binuje s jinými chorobnými stavy. Pokud se součas- ně vyskytují emoční dětské poruchy, diagnostikuje se smíšená porucha chování a emocí, pokud je přítomna hyperkinetická porucha, diagnostikuje se hyperkinetická porucha chování. Smysluplnost takového dělení není beze zbytku prokázána.
Jaký je člověk který má narušenou osobnost : Člověk s akcentovanou osobností má určité povahové rysy zvýrazněné, ale ještě ne natolik, aby se dalo mluvit o poruše osobnosti. Pro lidi s narušenou osobností je typické, že opakují stále stejné způsoby chování, i když se v minulosti stokrát přesvědčili, že tyto vzorce nefungují.
Jak dělíme paměť
Rozlišuje se senzorická, krátkodobá a dlouhodobá paměť; někdy se k nim řadí ještě paměť střednědobá.
Paměťový proces má tři fáze: zakódování, uchování v paměti a vybavení, resp. znovupoznání.Druhy myšlení
myšlení abstraktní – provádíme operace se znaky (symboly), př. matematickými, verbálními, logickými. pojmové myšlení – nejběžnější, manipulace s verbálními znaky (pojmy) propoziční myšlení – základním elementem jsou propozice (výroky) vyjádřené ve verbálním kódu, s nimiž provádíme mentální manipulace.
Co je to induktivní myšlení : Induktivní usuzování vychází z konkrétní skutečnosti a směřuje k určitému zobecnění. Zahrnuje myšlenkové operace vedoucí ke generalizaci a někdy i abstrakci, tj. zobecňování konkrétnějších poznatků. Využívá dílčích zkušeností či informací, z nichž vyvozuje závěr na různé úrovni pravděpodobnosti.