Antwort Co je klamání spotřebitele? Weitere Antworten – Co je to spotřebitel
Pojem spotřebitele upravuje § 419 občanského zákoníku: „Spotřebitel je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.Ochrana spotřebitele (anglicky consumer protection) je skupina zákonů a organizací, které mají za cíl zajišťovat práva spotřebitelů, spravedlivý obchod, hospodářskou soutěž, přesné informace na trhu, ochranu proti protisoutěžním praktikám a podvodům.Spotřebitel je každá fyzická osoba (člověk), která něco poptává pro své potřeby a není podnikatelem. I když jste ale třeba živnostník nebo jednatel společnosti, jakmile nakupujete sami pro sebe a ne v rámci podnikání, jste také spotřebitelem.
Jaká práva má spotřebitel : Český právní řád poskytuje spotřebiteli a jeho právům ochranu, protože na trhu je to ten, který má slabší postavení. Mezi důležitá práva, která spotřebitel má, patří třeba právo na informace, právo na odstoupení od smlouvy nebo práva z vadného plnění – reklamace.
Co je cilem spotřebitele
Spotřebitel bývá nejčastěji vymezen jako fyzická osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy, na jejímž základě se poskytuje finanční služba (např. úvěr, pojištění apod.), nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti.
Co to je spotřebitelská smlouva : Spotřebitelská smlouva je taková smlouva, kterou mezi sebou uzavírá podnikatel a spotřebitel, který vystupuje jako slabší smluvní strana, a proto je mu poskytována široká ochrana. Rovněž z důvodu ochrany spotřebitele musí podnikatel plnit širokou informační povinnost.
Nad ochranou spotřebitele dohlížejí i další správní úřady, např. Český telekomunikační úřad, Česká národní banka, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa, Energetický regulační úřad.
Spotřebitel vstupuje na trh s cílem maximalizovat užitek získání užitečného statku předpokládá vynaložení určité oběti, Při rozhodování o tom, které zboží zakoupí, poměřuje spotřebitel, jehož peněžní zdroje jsou zpravidla omezené, dvě veličiny: Užitek, který mu přináší spotřeba Oběť v podobě peněžního vydání spojeného …
Jaké jsou spotřebitelské smlouvy
Právo ochrany spotřebitele upravuje společenské vztahy související s uzavíráním tzv. spotřebitelských smluv. Spotřebitelskými smlouvami jsou smlouvy kupní, smlouvy o dílo a případně také další smlouvy, kdy smluvními stranami jsou na jedné straně spotřebitel a na druhé straně podnikatel.Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.Spotřebitel se snaží na základě svých preferencí maximalizovat užitek. Pro znázornění preferencí se používá indiferenční analýza. Snaha maximalizovat užitek je omezena disponibilním důchodem, tzn. důchodem, který má spotřebitel k dispozici.
Spotřebitelem je v úvěrovém vztahu fyzická osoba, která si úvěr bere pro svou osobní potřebu (nikoli např. pro účely svého podnikání). Pořizuje-li si tedy např. řemeslník na úvěr vůz, který vkládá do obchodního majetku své firmy, o spotřebitelský úvěr se nejedná.
Jaká pravidla platí pro výklad spotřebitelských smluv : Pro všechny spotřebitelské smlouvy platí pravidlo, že je-li možné obsah smlouvy vyložit různým způsobem, použije se výklad pro spotřebitele nejpříznivější. Jedná se o konkretizaci obecného pravidla, podle něhož v pochybnostech převáží výklad, který jde k tíži toho, který výraz ve smlouvě použil jako první.
Co ovlivnuje chovani spotřebitele : Nákupní chování chování zákazníků ovlivňuje řada věcí. Lidé se při nákupu rozhodují podle místa bydliště, výše savého platu nebo příjmu rodiny, zájmů, recenzí a doporučení známých, ceny výrobku, vlastních hodnot atd. Pan Vzorek si například denně kupuje kávu. Tato rutina je ovlivněna místem, kde žije a pracuje.
Co je to mezní míra substituce ve spotřebě
Mezní míra substituce (ve spotřebě) udává poměr, ve kterém je spotřebitel ochoten směňovat jeden spotřebovávaný statek za druhý tak, aby se nezměnil jeho užitek. B U1 Mezní míra substituce odpovídá sklon- ku indiferenční křivky. Jak se mění sklon křivky, mění se i mezní míra substituce: V bodě A je 2:1 = 2, tj.
Spotřebitelé se při koupi produktu rozhodují i na základě svých osobních faktorů – věk, průběh životních cyklů spotřebitele, pohlaví, zaměstnání, životní standard, ekonomické podmínky spotřebitele, osobnost člověka.Spotřebitelským úvěrem se rozumí odložená platba, peněžitá zápůjčka, úvěr nebo obdobná finanční služba poskytovaná nebo zprostředkovaná spotřebiteli.
Na co mám právo při reklamaci : V případě vadného výrobku může spotřebitel uplatnit reklamaci a v souvislosti s tím mu přísluší následující práva z vadného plnění: právo na odstranění vady výměnou věci nebo opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny a právo odstoupit od smlouvy.