Antwort Co je flutter síní? Weitere Antworten – Co znamená flutter síní
Flutter síní je srdeční arytmie, jejímž původem je abnormální šíření srdečního vzruchu srdečními předsíněmi. Dochází při něm k rychlým stahům srdečních předsíní (české pojmenování kmitání síní), obvykle je spojen také s rychlou frekvencí srdečních komor, což se projeví rychlým srdečním pulzem (tachykardií).K odstranění fibrilace síní se používají specifické léky, často je nutný elektrický restart (tzv. "elektrická kardioverze") v krátké celkové anestezii. Ve specifických případech doporučí kardiolog podstoupit i katetrizační zákrok přímo v levé síni srdíčka – tzv. "katetrizační ablaci", která se provádí za hospitalizace.Subjektivní projevy této arytmie jsou různé. Pacient nemusí mít žádné obtíže, nebo se fibrilace síní projevuje jako bušení srdce vnímané pacientem, bolestmi na hrudi, dušností, únavou nebo závratí. Prvním projevem nemoci však může být cévní mozková příhoda nebo zhoršení srdeční nedostatečnosti.
Jak dlouho trvá fibrilace síní : Ataky fibrilace síní mohou být krátké (30 vteřin až několik minut) nebo mohou trvat několik hodin a dní. Pokud není fibrilace síní dostatečně a včas léčená, může se stát trvalou, a zcela tak nahradit jinak pravidelný sinusový rytmus.
Jak se zbavit arytmie srdce
Většina srdečních arytmií se dnes dá odstranit katetrizační ablací bez operace. Jde o metodu, která umožňuje trvalé zničení srdeční tkáně vyvolávající poruchu rytmu. Do srdce se zavede z třísla tenká, řiditelná trubička, takzvaný katétr, kterým se provádí ošetření – obvykle "spálením" pomocí radiofrekvenčního proudu.
Co zpusobuje fibrilace síní : Na vzniku a udržení fibrilace síní se obvykle podílí rychlé salvy síňových extrasystol, nejčastěji vycházejících z plicních žil, a strukturální změna svaloviny síní, k čemuž dochází vlivem stárnutí, srdečních onemocnění (ICHS, srdeční selhání, chlopenní vady).
Pacient s fibrilací síní může být léčen pomocí medikamentů, katetrizačně nebo chirurgicky. Prostřednictvím léků, tzv. antiarytmik, je možné upravit srdeční rytmus nebo srdeční frekvenci.
Na vzniku a udržení fibrilace síní se obvykle podílí rychlé salvy síňových extrasystol, nejčastěji vycházejících z plicních žil, a strukturální změna svaloviny síní, k čemuž dochází vlivem stárnutí, srdečních onemocnění (ICHS, srdeční selhání, chlopenní vady).
Jak se projevuje fibrilace síní
Jak se pozná fibrilace
Nejčastěji si pacienti stěžují na bušení srdce a rychlý puls. Jiní si zase všimnou nepravidelného tepu svého srdce. U některých lidí se fibrilace síní projevuje sníženou výkonností při tělesné zátěži, zadýcháváním se, nadměrným pocením nebo svíravou bolestí na hrudi.Srdeční arytmie mohou být neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Těžké formy pak mohou, pokud nejsou léčeny, vést ke vzniku nebo zhoršení srdečního selhání, zvýšit riziko cévní mozkové příhody a srdeční zástavy.Omezte příjem nasycených tuku a potravin s vysokou mírou cholesterolu. Jen 30% vašeho denního příjmu by mělo být tvořeno tuky a jen velmi málo z toho, mohou být ty nasycené. Vybírejte si nízkotučné mléčné výrobky. Snižte příjem potravin, které obsahují rostlinné oleje.
Volba vhodného typu léčby je u pacientů s fibrilací síní individuální. Při jejím výběru bere lékař v úvahu aktuální zdravotní stav pacienta (např. přidružené nemoci, věk, příznaky arytmie, užívané léky apod.). Pacient s fibrilací síní může být léčen pomocí medikamentů, katetrizačně nebo chirurgicky.
Jak žít s fibrilací síni : Pacientům s fibrilací síní jsou proto podávány léky, které pokud neudrží normální srdeční rytmus, tak alespoň zpomalují tepovou frekvenci. Optimální tepová frekvence při fibrilaci síní by měla v klidu být asi 70 – 90 tepů za minutu, při běžné zátěži asi 100 – 120 za minutu.
Jak zjistit fibrilaci síni : Jak se fibrilace síní diagnostikuje Podobně jako u všech arytmií je hlavním diagnostickým prostředkem záznam EKG. Zkušený lékař může poznat arytmii podle pohmatu pulzu a měření krevního tlaku, ale EKG je hlavním vyšetřením, které dovolí stanovit diagnózu.
Co spouští arytmií
Příčiny arytmie mohou být různorodé. Hlavní příčinou je ischemická choroba srdce, dále pak: Srdeční onemocnění: Zánět myokardu, srdeční nedostatečnost nebo problémy s chlopněmi.
Jaké jsou léčebné možnosti k zvládnutí arytmií
- kardiostimulátor.
- léky (antiarytmika)
- katetrizační ablace.
- chirurgická ablace.
- kardioverter-defibrilátor.
Jaké léky se používají k léčbě fibrilace síní Léků zvaných antiarytmika je celá řada. V současnosti se považují za nejúčinnější propafenon, flekainid a amiodaron. Řada studií ukázala, že mohou potlačit arytmii až v 70-80 % případů.
Co se děje s člověkem při fibrilaci : Projevy fibrilace
Lidé se záchvaty pociťují především nepravidelný tlukot srdce, zatímco pacienti s trvalou fibrilací trpí především rostoucím rozvojem únavy, nevýkonnosti a zadýchávání, které se často mylně přisuzují stárnutí. Únava a nevýkonnost jsou příznaky i pro syndrom spánkové apnoe (dechové pauzy ve spánku).