Antwort Co je cílem eseje? Weitere Antworten – Jak má vypadat esej
Esej je samostatným a uceleným (mini)dílem autora, ve kterém se vyjadřuje k dané tématice. Shromažďuje, a kriticky hodnotí informace vztahující se k tématu a promítá do ní své vlastní názory. Esej má jasnou opěrnou kostru, podle které se řídí a orientuje čtenář i autor.Přímé citace se píší v uvozovkách, nikoli kurzívou. Delší citace (asi nad 30 slov) se uvádějí ve zvláštním odstavci, který je odsazen zleva a není uzavřen v uvozovkách. Cizojazyčné citace musejí být přeloženy, jejich originální znění je možné uvést v poznámce pod čarou.Esej (řeckého původu, latinsky exagium – vážení, francouzsky essai – pokus, zkouška; v češtině maskulinum i femininum) je literární odborně publicistický žánr středního či kratšího rozsahu, úvaha na určité téma, spočívající v přemýšlení o faktech a jejich hodnocení.
Jaký je rozdíl mezi úvahou a eseji : Úvaha je svým obsahem žánr blízký eseji či fejetonu, avšak liší se od nich jak rozsahem, tak uzavřenější a rigidnější formou. Úvaha by tedy na rozdíl od eseje měla mít jasně zřetelný úvod, poté tři odstavce rozvíjející argumenty a závěrečný odstavec, kde autor shrnuje předešlá pozorování a vyjádří svůj názor.
Jak začít závěr eseje
V úvodu eseje se pokuste vysvětlit, jakého problému se váš text týká, tak, aby čtenář nahlédl, že jde o problém nevyřešený – existují argumenty pro a proti, vy si toho jste vědomi a zároveň nabízíte řešení. Buďte co nejkonkrétnější, vysvětlujte.
Jak se Sklonuje esej : skloňování (1)
pád \ číslo | jednotné | množné |
---|---|---|
genitiv | eseje | esejů |
dativ | eseji | esejům |
akuzativ | esej | eseje |
vokativ | eseji | eseje |
Citujeme pokaždé, když přebíráme obsah z jiných děl(myšlenku, teorii, text, tabulky, grafy, statistická data apod.). Citovat bychom měli i myšlenky převzaté z rozhovorů (veřejně publikovaných i soukromých) a neveřejně dostupných pramenů.
Citování znamená, že v textu své práce uvádíte odkazy na informační prameny, které jste ve své práci použili (vycházíte z nich, polemizujete s nimi, odvoláváte se na ně) a které jsou ve formě citací uvedeny v seznamu použité literatury.
Jak dobře napsat úvahu
Poznámky
- Vhodné je vypracování myšlenkové mapy nebo osnovy.
- Je vhodné dbát na logickou výstavbu (úvahový postup).
- Není vhodné opakovat stejné myšlenky, jednotlivá dílčí témata na sebe musí logicky navazovat.
- Důležité je používání argumentů a protiargumentů.
- Vyjadřování by mělo být, pokud možno, spisovné.
Úvod. Práce samotná již klasicky začíná úvodem, kde se uvádí, jakým problémem se budeme zabývat. Často se stává, a je to tak asi nejlepší, že zde autor položí otázku, nad kterou je třeba se zamyslet.Závěr by měl především korespondovat s úvodem. Je vhodné znovu zopakovat, co bylo cílem práce a uvést, jakým způsobem byl tento cíl naplněn (k jakým výsledkům autor došel, jak postupoval) – pokud nebylo možné splnit všechny dílčí cíle, pak by nemělo chybět zdůvodnění.
Zahrňte větu k tématu
Odstavce závěru by měly vždy začínat tematickou větou. Přeformulování teze z vašeho úvodního odstavce v závěru čtenářům účinně připomene hlavní argument. Nekopírujte a nevkládejte však větu tématu z úvodu.
Jaký vzor je slovo paní : Podstatné jméno paní skloňujeme podle vzoru jarní pro ženský rod, podle kterého běžně skloňujeme přídavná jména. Jediný rozdíl je u 2. pádu množného čísla, ve kterém je tvar (bez) paní, ne (bez) paních.
Jaký vzor je kníže : Kníže, knížata
Také slovo kníže je v jednotném čísle mužského životného rodu, ale stejně jako hraběte ho skloňujeme podle vzoru kuře. V množném čísle přechází už ke střednímu rodu a skloňování podle vzoru kuře i nadále zůstává.
Jak má vypadat citace
Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.
Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.Odkaz se vytváří tak, že se uvede první údaj z citace (převážně autor nebo název organizace, u děl bez autora se uvádí první slova z názvu) a rok vydání. Tyto údaje se dávají do kulaté nebo hranaté závorky. Za čárku se může uvést i číslo stránky, kde se konkrétní informace objevuje v původním dokumentu.
Co musí splňovat úvaha : Charakteristika. V úvaze je nutné zaujmout vlastní (subjektivní) postoj k určitému problému, jevu či události, vysvětlit ho a své názory podpořit argumentací. Vhodné je používání výrazů: Domnívám se, myslím si, podle mého názoru, uvažuji, přemýšlím, zajímám se o aj.