Antwort Co jí srnky? Weitere Antworten – Čím krmit srnky
Srnky, jeleni, daňci i divočáci si tak pochutnají třeba na sušených bylinkách, trávě nebo maliní. Je to pro ně přirozená potrava a skvělý zdroj důležitých živin. Zvířata si s tím navíc poradí, i když krmení promokne. Pozor na obiloviny – vhodný je pouze oves.Odchov srnčátek, kolouchů, muflončat a divokých prasátek se nejlépe daří s pomocí kozího mléka, které má optimální složení. Kravské je třeba trošku upravit. Ideální je zase neslazené mléko kondenzované, které ředíme jako pro předchozí případ, jen vody či čaje dáme trošku víc.Srnčí se živí zejména nejrůznějšími bylinami, občas požírá také různé plody. Zvláště v oblibě má přitom mladé výhonky trav s vysokým obsahem vlhkosti. Srnec obecný je relativně plachý a při ohrožení se často ozývá bekáním, tedy zvukem podobným psímu štěknutí.
Čím krmit srny v zimě : Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambor a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.
Co nedávat Srnkám
Spárkaté zvěři nesvědčí ani čisté pšeničné zrno, které může vyvolat různé koliky a acidózy trávícího traktu. Také myslivci musí pečlivě zvážit, jakou potravu v mrazivých dnech do krmelce nasypou. "Do krmelců lesníci a myslivci přidávají například seno, oves či řepu.
Čím přikrmovat srnčí zvěř : Patří sem především brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny nebo např. siláž. Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu.
„Pokud nemůžeme dorazit na místo a srnče je v ohrožení např. u rušné silnice, tak nálezců radíme, aby srnče buď přenesli v rukavicích, případně ho zabalili do trávy. Máme vyzkoušené, že to matku neodradí a podle výzkumů je prý schopná mládě přijmout až do 24 od jeho odebrání z přírody,“ vysvětluje Konvalinová.
Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.
Co umí srnec
Není vytrvalým běžcem, ale umí se dobře ukrýt v hustých rostlinných zákoutích. Při náhlém vyrušení se ozývá hlasitým bečením. Hlas srnce bývá hrubší, než projev srny. Srnec si v době říje, tedy od poloviny července do poloviny srpna, vyhledává ve svém teritoriu říjné srny podle jejich pachu ve stopě.OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO
– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)AgroBio ATAK – odpuzovač divoké zvěře je přírodní přípravek pro odpuzení srnek, zajíců, divočáků ze zahrad, ovocných sadů a lesních porostů. Ochrana proti okusu, požeru nebo poškození pozemku.
Srnky při hledání potravy velmi spoléhají na svůj čich. Silný pach cibulky, česneku a mýdla tak bude první vrstvou ochrany. Chilli a pálivá paprika je odradí v případě, že by se i přes zápach rozhodly do rostliny zakousnout.
Čím přikrmovat : Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Tam, kde jsou nejčastějšími hosty krmítka vrabci polní a vrabci domácí, jim můžete přilepšit strouhankou z bílého pečiva.
Co mohou jíst zvířata v lese : Z dužnatých krmiv nosíme ovoce a zeleninu. Velmi vhodná jsou jablka a hrušky, ale nemusíme se bát ani švestek a špendlíků. Ze zeleniny je nejlepší mrkev, brambor a řepa, nicméně zvěř ráda bere veškerou zeleninu. U těchto krmiv se nemusíme bát hniloby, která zvěři ve větší míře neublíží.
Co s Nalezenym Srncetem
„Opět je ideální řešení volat záchrannou stanici a nechat záchranu na nás. Pokud není čas, pak je důležité sahat na mládě co nejmíň, použít rukavice, pokud je to možné, můžete ho pak třeba ještě potřít čerstvě natrhanou trávou.
Pokud ptáče otvírá zobáček a žadoní o potravu, můžeme mu jako první pomoc podat pár soust dětského piškotu navlhčeného vodou. Z toho užmouláme malé kuličky (přiměřené velikosti zobáčku ptáčete) a za pomoci párátka či pinzety vkládáme mláděti hluboko do krku, aby je mohlo spolknout.10 – 35 kgSrnec obecný / Hmotnost (dospělý/á)
Jak vysoko vyskočí srnec : Výška v kohoutku u srnce je 68 až 75 cm. Srnec dobře skáče a plave, pohybuje se velmi opatrně při stálém sledování okolí. V době říje vábí srna srnce pískáním. Srnec má na rozdíl od srny parůžky.