Antwort Co jí Nemci na Štědrý den? Weitere Antworten – Co jedí Italové na Štědrý den
Štědrý den
Štědrému dni se v Itálii přezdívá Vigilia di Natale a je pro něj typické, že se schází celá rodina. Celý večer vyvrcholí půlnoční mší. Děti tradičně před spánkem nechávají na stolku mléko a sušenky pro dědečka Vánoc Babbo Natale.Vánoce v Polsku patří k nejdůležitějším katolickým svátkům. Poláci se po celý Štědrý den postí: ne kvůli zlatému prasátku, ale protože to je křesťanská tradice. Ke stolu zasedají, když se na nebi objeví první hvězda. Je tradicí prostřít jedno místo navíc pro nečekaného hosta.Štědrý den byl dříve v českých zemích dnem postním. Přes den se vůbec nejedlo nebo se podával jen oběd postního charakteru (dle zvyků kraje či rodiny hubník, kuba, muzika – ovocný kompot nebo nějaká řídká polévka). Hlavním pokrmem podávaným během dne byla zejména vánočka nebo štola.
Co se jí na Štědrý den ve světě : Tradiční vánoční jídla ve světě
- Anglický vánoční pudink.
- Francouzské vánoční poleno.
- V Itálii nechybí těstoviny ani o Vánocích.
- Španělský turrón.
- Bolo rei.
- Řecká baklava.
- Pečený krocan s ovocem.
- Vánoční tabule v brazilské rodině
Co jedí v Rakousku na Štědrý den
Na štědrovečerní tabuli najdeme v podstatě vše… od kapra (kterého má většina rakouských rodin), přes kachnu a schnitzel, až po nějakého jelena nebo jinou zvěřinu.
Jak se slaví Vánoce v Indii : Během Štědrého dne chodí indičtí křesťané na půlnoční mši a stejně jako u nás si mezi sebou předávají dárky. Kostely v Indii zdobí červené květiny, kterým u nás říkáme „vánoční hvězdy“. V indické křesťanské rodině nalezneme spíše strom mangovníku než jehličnatý vánoční stromek.
Vánoční svátky se na Ukrajině začínají slavit večer 6. ledna poté, co se na obloze objeví první hvězda. Na svátečním stole se nachází 12 postních jídel, mezi nimiž nesmí chybět boršč, ryba, houby, pirohy s fazolemi a zelím, brambory, kompot a především kuťa.
Na štědrovečerní tabuli najdeme v podstatě vše… od kapra (kterého má většina rakouských rodin), přes kachnu a schnitzel, až po nějakého jelena nebo jinou zvěřinu.
Co se obědvá na Štěpána
V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.Tradičně se podává například rybí polévka, nudlová nebo hrachovka. Ve zdravé verzi můžete na Štědrý večer vyzkoušet některou z těchto polévek: Hrachovka. Houbovka.Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.
Štědrovečerní večeře
Ke stolu by se mělo usednout, až tehdy, když vyjde první hvězda na obloze a zahájí Vánoce. Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít. Pod talíř se dává kapří šupinka nebo mince, která zajistí dostatek peněz v příštím roce.
Co na štědrovečerní večeři : Na štědrovečerních stolech bývá husa, kachna, klasické klobásy anebo vinné klobásy s bramborovým salátem. Zajímavé zvyky se dají vystopovat v Krušnohoří, kde tradiční štědrovečerní večeře nese název Neinerlaa nebo Neunerlei. Počet chodů prozrazuje devítka v názvu, ale pořadí a výběr se liší podle regionu i rodiny.
Jak se slaví Štědrý den : Se Štědrým dnem a zejména Štědrým večerem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře, rozsvěcování vánočního stromečku a rozbalování dárků nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko.
Kdy mají Vánoce v Indii
Křesťanství má stejně jako další hlavní indická náboženství (hinduismus a islám) nárok na dva svátky v občanském kalendáři. Přirozeně jsou to Velký pátek a Boží hod vánoční (25. prosince). Vánoce čím dál častěji pronikají také do domovů nekřesťanů.
Vánoce v Rusku jsou jako v každé zemi radostné a hlavně bohaté, co se jídla týče. Na vánočním stole se objevuje nejčastěji starý ruský pokrm – pečená vepřová plněná hlava nebo pečené kousky vepřového masa. Dále je v oblibě telecí a ryby v aspiku, případně se podává husa s jablky.Zvláštností ukrajinské kuchyně je využívání převážně domácích potravin, jako jsou brambory, maso, zvěřina, ovoce, houby, lesní plody a bylinky. Mezi nejznámější jídla patří boršč, soljanka a varenyky. Mezi nápoji je oblíbená vodka nebo kvas.
Co se nesmí dělat 26. prosince : Křesťanský svět si na Boží hod připomíná narození Ježíše Krista a 25. prosinec je zároveň dnem, kdy fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat.