Antwort Co dělat s kváskem? Weitere Antworten – Co udělat se zbytkem kvásku
Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.Pokud se rozhodnete přebytky kvásku v kuchyni spotřebovat, můžete je použít například:
- na zahuštění guláše, gulášových polévek (1-3 lžíce kvásku dobře rozmíchejte s trochou vody na řidší konzistenci, za stálého míchání vlijte do guláše a dobře provařte)
- jako základ na výrobu různě ochucených krekrů a slaných tyček.
Množení: Z lednice vyndejte malé uchované množství kvasu od minula a smíchejte ho s takovým množstvím mouky a vody, aby vám vzniklo dostatečné množství kvasu na recept a nějaká troška zase na uchování na příště. Zrání: V uzavřené nádobě či míse nechte kvas vyzrát, trvá to 6-12 hodin, měl by zdvojnásobit svůj objem.
Jak dlouho trvá než vzejde kvásek : Nejprve je potřeba rozmnožit kvásek do těsta – večer, před ranním zaděláváním těsta, si tedy vyrobíme rozkvas: pravidelně živený žitný kvásek dobře vymísíme v předepsaném množství vody, přidáme obě mouky a dobře promícháme. Zakryjeme proti osychání (ne neprodyšně) a necháme v teple asi 10-12 hodin vykvasit.
Jak se dělá kvásek na chleba
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Proč je kváskový chléb kyselý : Rozkvas (startér) mnoho napoví – jde o první krok v přípravě těsta. Příliš krátce kvašený startér způsobí, že je těsto husté a těžko se s ním bude pracovat. Jak ho necháte kvasit dlouho, bude velmi silný a jeho výsledkem bude kyselý chléb.
Zdravý kvas voní lehce nakysle – trochu jako jablečný ocet a podobně jako chléb a ne úplně vykvašený chutná jako mouka s citronem, hotový rozkvad už chutná po kvasinkách, nejvíc bych to připodobnila k pivu, pokud je na chuť vyloženě nepříjemně kyselý, potřebuje omladit.
Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4× zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).
Jak krmit kvásek z lednice
Do prázdné skleničky od kvásku ze sběrné nádoby vložíme 5 g kvásku, přidáme 20 g vody a 20 g mouky. Celý obsah skleničky lžící zamícháme. Skleničku přiklopíme víčkem (neutahujeme) a necháme stát 9–12 hodin v kuchyni na lince.Sušený kvásek se hodí nejen na pečení chleba, ale i na pečení různých druhů pečiva. Všechny suché suroviny smícháme, přidáme vlažnou vodu a důkladně zaděláme. Přikryjeme a necháme 2 hodiny kynout, poté ještě jednou prohněteme. Světlý chléb: připravené těsto dáme do formy a do nepředehřáté trouby.1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště.
Kvas na vrcholu je jednoduše plný bublin a zjevného života. Obvykle se zvětší, zdvojnásobí a ve vzniklých membránách udrží plyn, který umožní, že kus těsta na hladině v této fázi plave.
Jak poznat špatný kvásek : 2. Kvásek smrdí Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel.
Proč je kvásek zdravý : Svým složením pozitivně působí na naše zdraví. Má antibiotické účinky, posiluje střevní mikroflóru a tím i imunitu. Je lépe stravitelný a živiny z něj jsou pro nás lépe využitelné (zejména při použití celozrnné mouky, kdy kvásek napomáhá lepšímu využití obsažených látek než droždí).
Jak probudit kvásek
Nakonec to nejdůležitější, a to návod, jak kvásek opět probudit. V troše vlažné vody (asi 50 g) kvásek co nejlépe rozmíchejte a doplňte moukou do obvyklé hustoty. Přes noc by se měl probudit, nicméně doporučuji pak ještě alespoň jeden krmicí cyklus (takže vyhodit vše až na lžíci nebo dvě a doplnit podle potřeby).
Můžete vyzkoušet.
- Do misky rozdrobíme droždí.
- Přidáme lžičku cukru.
- Droždí s cukrem rozmícháme na tekutou kašičku.
- Přilijeme trochu vlažného mléka.
- Přidáme 1 lžíci hladké mouky, promícháme a necháme droždí vzejít.
- Můžeme zakrýt utěrkou na 10 minut, protože kvasinky nemají moc rády světlo a chladno.
Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.
V jakém poměru krmit kvásek : Ráno jej můžete dokrmit v poměru 1:1:1 (tak, že přidáte ke stávajícím 105 g kvasu ještě 100 g mouky, 100 g vody) a nechat ho ještě 4 až 5 hodin dokvasit. Záleží na vašem kvasu, prostředí a časových možnostech. Nebojte se však uchovávat třeba jen lžičku kvásku.