Antwort Co dělat když nemám na alimenty? Weitere Antworten – Kdy se nemusí platit alimenty
Výživné se dle § 911 občanského zákoníku platí na děti do doby, než jsou schopny se samy živit.Současná právní úprava umožňuje podat trestní oznámení na Policii ČR, pokud výživné není vypláceno po dobu 4 měsíců a delší. Dostavte se na služebnu v místě svého trvalého bydliště a vezměte s sebou Váš občanský průkaz, rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství (pokud máte) a rodný list dítěte.Stačí podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště. Až se sem vypravíte, nezapomeňte si vzít občanský průkaz, rodný list dítěte, rozsudek stanovující výživné a také rozsudek o rozvodu manželství (pokud jej máte k dispozici).
Kolik let zpetne lze žádat alimenty : Ano, výživné na dítě lze žádat za dobu nejdéle tří let od zahájení řízení u soudu, tedy od podání návrhu soudu nebo ode dne, kdy soud řízení zahájil sám (v případech nezletilých dětí, které dosud nenabyly plné svéprávnosti).
Co se stane kdyz Nezaplatim alimenty
Pokud rodič dál neplatí výživné, máte nárok na náhradní výživné 48 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 44 měsíců.
Kolik jsou minimalni alimenty : Neexistuje žádná fixní hranice pro minimální alimenty. Při posuzování žádosti o výživném soudem, musíte předložit svoje příjmy.
Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).
Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.
Co delat kdyz muz neplati alimenty
Pokud výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný rodič možnost navštívit Polici ČR a podat trestní oznámení. Mnoho rodičů si neví rady jak postupovat a jaké kroky učinit, aby výživné pro své děti od neplatícího rodiče získali.Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).Trestní oznámení
Pokud povinný rodič neplatí výživné po dobu čtyř a více měsíců, stává se jeho jednání zároveň i trestným činem. Oprávněný rodič tak může podat trestní oznámení, a to i v případě, že je dluh řešen také exekučně.
Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění: a) do částky 1.0000 Kč včetně: 400 Kč, b) v částce vyšší než 10.000 do 20.000 Kč včetně: 800 Kč, c) v částce vyšší než 20.000 Kč: 4 % z této částky.
Kam jít kdyz neplati alimenty : Musí být zahájen proces vymáhání dlužného výživného
V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.
Kolik stojí soud o děti : Soudní řízení lze zahájit v místě bydliště dítěte a je osvobozeno od soudních poplatků. Zastoupení advokátem není nutné. Se sepsáním návrhu vám kromě advokáta může bezplatně pomoci orgán sociálně-právní ochrany dětí (příslušný obecní či městský úřad), opatrovnická oddělení soudů či právní poradny.
Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě
Dle českého práva se částka výživného určuje podle:
čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.
Výživné je označení pro finanční částku, kterou povinná osoba zajišťuje (buď zcela, nebo částečně) výživu oprávněné osoby, případně uspokojuje další životní potřeby. Dárky, kapesné a jiná příležitostná plnění se do výživného nezapočítávají. Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách.Povinnost k placení nákladů řízení má každý účastník soudního řízení. Ten platí náklady, které vznikají nejen jemu osobně, ale také náklady svého právního zástupce v průběhu celého řízení.
Jaká je minimální výše výživného : Není stanovená žádná horní ani spodní hranice výše výživného. Dohodnou‑li se rodiče na výši výživného, soud většinou jejich dohodu schválí.