Antwort Co dělá rádio? Weitere Antworten – Jak funguje rádio
Princip. Přenášený akustický (zvukový) signál je tvořen z poměrně nízkých kmitočtů (zhruba 30 Hz – 15 kHz), které by se jako elektromagnetické vlny nedaly vysílat a šířit. Proto se zvukový signál moduluje na podstatně vyšší kmitočty, tzv. nosné vlny, které se snadno vyzáří do prostoru vysílací anténou.První způsob rádiového spojení objevil v roce 1896 italský vynálezce Marchese Guglielmo Marconi. Jednalo se o první bezdrátový telegraf. V roce 1895, po jediném roce práce, se mu podařilo vyrobit fungující přístroj. Rok nato tento přístroj předvedl v Anglii a získal na něj patent.Když třeba italský fyzik, vynálezce, podnikatel a politik Guglielmo Marconi (1874–1937) v roce 1895 uskutečnil první úspěšné dálkové vysílání a příjem rádiových vln, ani netušil, jak významný objev učinil. O čtvrtstoletí později pak rozhlasové vlny ovládly celý svět.
Co je Český rozhlas : Český rozhlas (ČRo) je veřejnoprávní instituce provozující celoplošné rozhlasové vysílání na území Česka.
Jak fungují rádiové vlny
Rádiové vlny (též rádiové záření) jsou částí spektra elektromagnetického záření s vlnovými délkami od 1 milimetru až po tisíce kilometrů. Vzniká mimo jiné v obvodu střídavého proudu, k němuž je připojena anténa. Rychlost šíření rádiových vln je v prostoru přibližně rovna rychlosti světla ve vakuu.
Jak se ladí rádio : Jak naladit internetové rádio
Nutnou podmínkou pro poslech internetového rádia je odpovídající přístroj. Nejčastěji tedy přímo moderní radiopříjímač, případně AV receiver. Ten doma připojíte k internetu – běžně pomocí domácí WiFi sítě a některé pokročilé modely i pomocí síťového portu RJ-45.
První, kdo úspěšně sestrojil a zprovoznil radiový systém a také si jej nechal v roce 1897 patentovat, byl Guglielmo Marconi.
Před sto lety, 18. května 1923, se ze stanu vypůjčeného od skautů v pražských Kbelích poprvé v éteru ozvalo: Haló, haló… Svou činnost tak zahájil Československý rozhlas.
Kdo vlastní Český rozhlas
Český rozhlas Radiožurnál | |
---|---|
Vlastník | Český rozhlas |
Šéfredaktor | Ondřej Suchan |
Stát | Česko |
Jazyk | čeština |
Rozhlasové stanice
Český rozhlas je, stejně jako Česká televize, autonomní samosprávné veřejnoprávní médium zřízené zákonem a podřízené dohledu veřejnoprávních orgánů. EVROPA 2, spol. s r.o., stejně jako Frekvence 1, a.s., je součástí mediálního holdingu LAGARDERE S.C.A. se sídlem ve Franci.Kolik stojí rozhlasový a TV poplatek
Za celou domácnosti se platí celkem 135 korun měsíčně za televizní vysílání a za rádio pak 45 korun měsíčně.
Mořská vlna je pohyb částí vody. Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.
Jak se šíří rádiové vlny : Zdrojem rádiových vln je otevřený oscilační obvod. Vlna z vysílače se odráží od ionosféry, dopadá na zemi, od které se zase odráží zpět k ionosféře a tak pořád dokola. Tímto způsobem může urazit poměrně velkou vzdálenost – nazývá se prostorová vlna. Z vysílače se však šíří ještě vlna podél povrchu Země – povrchová.
Kolik bere dát rádio : Kolik hodin posloucháte hudbu přes internet (vč. online rádia) Průměrná spotřeba dat je 50 MB za hodinu. Tip – data lze uspořit tak, že v aplikaci snížíte kvalitu hudby (kbits/sec).
Jak pracuje rádio a televize
Rozhlasový a televizní signál se přenáší na dálku jako elektromagnetické vlnění ¤. Zvuková informace se namoduluje na nosnou vlnu, která má mnohem vyšší frekvenci (řádově stovky kilohertzů a více), přenáší se prostorem a v přijímači se pak demodulací opět vytvoří zvuková vlna.
Český rozhlas (ČRo) letos plánuje snížení počtu zaměstnanců zhruba o pět procent ze stávajících téměř 1500 lidí. Důvodem redukce pracovních míst je snaha o snižování nákladů. ČTK to řekl mluvčí Jiří Hošna.Rozhlasové vysílání využívá pásma dlouhých, středních, krátkých a velmi krátkých vln. V pásmu velmi krátkých vln se používá frekvenční modulace (FM), v ostatních pásmech amplitudová modulace (AM).
Kdy končí rádiové vysílání : V letošním aprílovém příspěvku na satCentrum externí publicista Lipra oznámil konec rozhlasového vysílání na velmi krátkých vlnách (FM) v členských zemích Evropské unie na 1. dubna (apríla) 2028!