Antwort Co dělá fosfor? Weitere Antworten – Jak funguje fosfor
Pro rostliny je fosfor důležitý především v reproduktivní fázích života a při kvetení. Fosfor je součástí buněčných membrán, DNA, enzymů a bílkovin. Fosfor rostliny využívají při fotosyntéze (fosforylace), genetickém přenosu, transportu živin a tvorbě lipidové dvouvrstvy.K potravinám s vysokým obsahem fosforu řadíme především: sýry, luštěniny včetně sóji, vnitřnosti, ryby, vaječný žloutek, ořechy, čokoládu a extrémně bohaté na obsah fosforu jsou dýňová semena a mák. Metabolismus fosforu v těle je úzce spjat s regulací vápníku za účasti vitamínu D.Mezi potraviny s vysokým obsahem fosforu patří zejména luštěniny, vnitřnosti, ryby, čokoláda, sýry, ořechy nebo vejce. Extrémně vysoký obsah fosforu mají dýňová semena a mák.
Proč je pro rostliny důležitý fosfor : Fosfor se koncentruje zejména v meristematických zónách rostlin, kde je využíván pro syntézu nukleových kyselin. Při nedostatku fosforu se jaderné dělení zpomalí nebo zastaví a omezuje se tvorba plodů. Kyselina fosforečná je především nezbytná pro tvorbu nukleových kyselin, lecitinu a proteinů.
Kde se využívá fosfor
Elementární fosfor se využívá při výrobě polovodičů, v hutnickém průmyslu při výrobě různých slitin, malé množství fosforu se využívá na výrobu sirek. Daleko důležitější jsou sloučeniny, které se z fosforu vyrábějí, hlavně kyselina fosforečná a její soli – fosforečnany.
Proč fosfor svítí : Bílý fosfor (CAS 12185-10-3)
Ve tmě jeho páry světélkují, protože dochází k jejich oxidaci vzdušným kyslíkem, při které vydávají světlo. Tento jev se nazývá chemiluminiscence, tzn. luminiscence vyvolaná chemickou reakcí.
Přirozeným zdrojem fosforu jsou bílkoviny. Ty jsou v naší stravě obsaženy především v mase, mléce a všech výrobcích, které se z nich vyrábějí, a samozřejmě i ve vajíčkách. Na těchto potravinách nic špatného, špatné je pouze jejich množství, které jsme schopni sníst.
Fosfor najdeme v mnoha typech potravin.
- semena luštěnin (fazole, hrách, čočka, cizrna)
- houby.
- brambory.
- pohanková kaše.
- ovesné vločky.
- pohankové vločky.
- pšeničné otruby.
- pšeničný chléb.
Co podporuje růst rostlin
Za nejdůležitější prvky potřebné k růstu rostlin jsou považovány dusík (lat. nitrogenium), fosfor (lat. phosphorum) a draslík (lat. kalium).Rostliny přijímají fosfor většinou kořeny z půdního roztoku. Po aplikaci minerálních hnojiv však dochází v půdě v navázání fosforu do forem nepřijatelných pro rostliny. V kyselém prostředí je to především vazba s hliníkem a železem a v zásaditém prostředí jsou to vazby s vápníkem.Červený fosfor
Vzniká zahříváním bílého fosforu na teplotu 270 až 300 °C v inertní atmosféře nebo působením slunečního světla na bílý fosfor. Je tvořen amorfní sítí, dalším zahříváním může dojít ke krystalizaci. Na rozdíl od bílého fosforu je na vzduchu stabilní až do teploty 240 °C.
Bílý fosfor
Je značně jedovatý a na vzduchu je samovznětlivý. Ve tmě jeho páry fosforeskují, protože dochází k oxidaci par vzdušným kyslíkem, při které vydává světlo. Mnohými látkami se fosforescence zeslabuje. Pro dlouhodobější uchovávání musí být bílý fosfor ponořen ve vodě, která brání jeho samovolnému vzplanutí.
Jak dostat fosfor do půdy : Pokud tedy chceme zvýšit množství fosforu v půdě, musíme ho dodat v hnojivu obsahujícím fosfor – v minerální nebo organické formě. Rostliny přijímají fosfor většinou kořeny z půdního roztoku. Po aplikaci minerálních hnojiv však dochází v půdě v navázání fosforu do forem nepřijatelných pro rostliny.
Jak urychlit růst rostlin : Triky, jak urychlit růst
- – Použijte černé plastové květináče.
- – Používejte kompost a hnojivo.
- – Expresní klíčení
- – Preferuje kapalná hnojiva.
- – Hledejte rychle rostoucí rostliny.
- – V případě potřeby přesazujte.
- – Základní péče.
Co nejrychleji roste
Bambus získal označení jako nejrychleji rostoucí rostlina na světě. A ne nadarmo. Nejrychleji rostoucí druhy bambusu jsou schopné vyrůst až o 90cm během jednoho dne, rychlostí skoro 4 cm za hodinu.
Bílý fosfor (CAS 12185-10-3)
Bílý fosfor je tvořen z molekul P4, které jsou příčinou jeho vysoké reaktivity. Je to měkká látka nažloutlé barvy (někdy se proto označuje jako žlutý fosfor), kterou lze krájet nožem; je značně jedovatý a na vzduchu samovznětlivý.Hořící fosfor po vložení do baňky s kyslíkem hoří velmi intenzivně za vzniku oxidu fosforečného (bílé dýmy), který reaguje s vodou za vzniku kyseliny fosforečné (to dokazuje změna zabarvení lakmusu).
Co škodí půdě : Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.