Antwort Co delat s Listim? Weitere Antworten – Jak se zbavit listí
Úklid listí se nejlépe provádí s fukarem a vysavačem na listí. Fukar pomůže listy nahrnout na hromadu s minimální námahou. Následně listy uklidíte hráběmi nebo vysavačem na listí. K vysávání listí je možné použít i průmyslový vysavač.Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout. A právě vysoké teploty spolehlivě zničí veškeré zárodky chorob, plísní i škůdců.Je to každoroční starost, ale s trochou práce i radost, protože opadané listí je zdrojem cenných živin a humusu. Spadané listí nepatří do odpadu, ale na dobře založený a vedený kompost, kde zetlí i poměrně odolné listy a řapíky ořešáku. Jen je potřeba vrstvy listí a trávy prohodit zeminou, aby se nespekly.
Kam odvézt listí : Pokud ho opravdu nijak nevyužijete, můžete ho odvézt do kompostárny nebo do sběrného dvora. Pálení není vyloženě zakázáno, jen musíte dodržet pravidlo, že pálené listí musí být suché a nesmí být kontaminované chemickými látkami, jinak vám hrozí pokuta až 150 tisíc Kč.
Jak dlouho se rozkládá listí
A svou „úrodu“ listí ze zahrady snášet přimo tam. Celá fáze rozkladu obvykle trvá dva roky. Po roce jsou listy už téměř rozpadlé a lze je použít například jako mulč.
Jak kompostovat listí : Kompost čistě z listí nebo z jehličí
Uložte do kompostéru listí ve vrstvách 15-20 cm tlustých, a proložte tenkými vrstvami materiálu bohatého na dusík. Ideální je v tomto případě hnůj, ale v klidu ho nahradíte jakýmkoliv zeleným materiálem, například trávou.
Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.
Drobné větvičky můžete použít jako dělící plot k nově vysazených druhům, abyste nezapomněli, kde jste je vysadili. Pokud máte na zahradě i pařeniště, jako podklad je vhodný chlévský hnůj a je třeba ho přikrýt vrstvou listí z opadaných ovocných stromů. Listí z ořechu však nepoužívejte ani na kompost.
Kam s Vetvema
Důležité je, abychom větve nevozili nikam pryč, tak se nestanou „odpadem“. Za přiměřené a žádoucí využití větví přímo na místě vzniku lze určitě považovat jejich rozemletí a zkompostování nebo rozštěpkování nadrobno za účelem mulčování půdy (taková zařízení lze pořídit i v cenách „hobby“).Kam a jak vyhodit stavební suť Suť, kam spadá beton, cihly, střešní krytiny, obkladačky, umyvadla, WC mísy apod., by měla být před likvidací zabalená (ideálně v pytlích). Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.Poradíme, kam co patří
Odpad | Patří do |
---|---|
hadice zahradní | zbytkový, objemný |
hadr | textil, zbytkový |
hasicí přístroj | kovy |
HDPE plast | plasty |
Obecně platí, že s pestrostí skladby kompostovaného materiálu roste i kvalita kompostu. Ořechové listí obsahuje antiseptické (antibakteriální) silice, které brzdí kompostovací proces proto promíchání listí s dalším, nejlépe zeleným materiálem je žádoucí, tento materiál však na podzim často chybí.
Co se nesmí dávat do kompostu : Co do kompostu určitě NEPATŘÍ
chemické a chemií znečištěné produkty – barvy, noviny, časopisy, motorové oleje, laky, spreje. chemicky ošetřené biologické materiály – rostliny po ošetření bofixem, roundupem a ostatními přípravky. popel, cigaretové nedopalky. rostliny nebo jejich části, napadené chorobami.
Co hrábě na zahradě : Hrábě patří k náčiní, které se hodí na každé zahradě.
Používají se především ke shrabávaní spadaného listí, pokosené trávy a tak dále.
Co se svahem na zahradě
Do svažité zahrady se hodí rostliny s hlubokými kořeny. Ty se udrží i na skutečně prudkém pozemku. Okrasné trávy, růžové a další okrasné keře jsou sázkou na jistotu.
Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.Větve a trávu je možné odvézt do sběrného dvora.
Jak se zbavit větví : Nejznámějším prostředkem k likvidaci větví je elektrický zahradní drtič. Můžeme s ním drtit nejen větve původem ze stromů a keřů, vhod přijde i tehdy, pokud se na zahradě na podzim vyskytne větší množství tužšího zeleného odpadu, jako jsou stonky zahradních rostlin, které byly na záhonech.