Antwort Co chtěli Ruchovci? Weitere Antworten – Kdo patří do ruchovců
Významní představitelé
- Eliška Krásnohorská
- Svatopluk Čech.
- Ladislav Quis.
- Josef Václav Sládek (z počátku)
Cílem lumírovců bylo přiblížit české písemnictví vyspělým evropským literaturám. Prostřednictvím překladů (především z románské literatury) uváděli do české literatury evropské trendy, jak tematické, tak formální.Mezi lumírovce patřil mimo jiných Vrchlický a Zeyer. Na rozdíl od ruchovců prosazovali "parnasismus" – tzv. "umění pro umění". To znamená, že se nesoustředili na myšlenku, ale na uměleckou hodnotu díla.
Co bylo cílem ruchovců : Ruchovci podřídili cíle literatury národnímu závazku a navázali tak na Národní obrození. Oživuje se historismus, myšlenka slovanská, vztah ke Slovensku, vlastenectví, zájem o venkov a selství, jako základ národa. V literární tvorbě nabývá vrcholného postavení poezie, především vlastenecká a politická.
Co psali Májovci
Dnes je Hálek uznáván hlavně za svou lyrickou poezii o lásce a přírodě. Je považován za nejrozněžněnějšího a nejoptimističtějšího z jeho vrstevníků autorů. Mezi jeho známé sbírky poezie patří třeba: Večerní písně (1859) – o šťastné lásce a přírodě, s tajemnou atmosférou.
Co jsou to lumírovci : LUMÍROVCI neboli KOSMOPOLITNÍ ŠKOLA. Lumírovci dostali název podle beletristického časopisu Lumír, ve kterém publikovali svá díla. Tento časopis vycházel v letech 1873 až 1940 a byl nejdéle vycházejícím literárním časopisem v Čechách.
Jako lumírovci byla označována skupina spisovatelů sdružujících se kolem časopisu Lumír, který byl veden především Sládkem. Snažili se o povznesení české literatury na evropskou úroveň a to za pomoci překladů především z angličtiny, francouzštiny a ruštiny. Cítili odpor ke všemu německému, proto z němčiny nepřekládali.
Beletristický týdeník Lumír založil v roce 1851 Ferdinand Břetislav Mikovec. Snažil se povznést českou literaturu na světovou úroveň, a to publikováním překladů i původní tvorby inspirované zahraničními vzory. Jméno časopisu je odvozeno od pěvce Lumíra, jednoho z hrdinů básně Záboj a Slavoj Rukopisu královédvorského.
Kdy působili Ruchovci
Ruchovci (takzvaná škola národní) byli čeští básníci a spisovatelé narozeni mezi lety 1845–1855. Pocházejí vesměs ze zámožnějších středních vrstev nebo inteligence. Almanach Ruch, který poprvé vyšel roku 1868 při příležitosti položení základního kamene Národního divadla, se nápadně odlišoval od almanachu Máj.Mezi výraznou osobnost lumírovců patřil Josef Václav Sládek. Významný český básník, novinář a překladatel, který strávil 2 roky v Severní Americe. Amerika ho ovlivnila v jeho orientaci na anglo-americkou literaturu. Jeho typickým tématem je český venkov s motivy domova, dětství a rodného kraje.Májovci se ve své tvorbě primárně snažili zachytit skutečnost, tak jak ji v okolním světě viděli, a to i s jejími negativními rysy. Odkazovali se nejenom na českou kulturu, ale inspirovali se i směry evropské tvorby (kosmopolité).
Májovci se ve své tvorbě primárně snažili zachytit skutečnost, tak jak ji v okolním světě viděli, a to i s jejími negativními rysy. Odkazovali se nejenom na českou kulturu, ale inspirovali se i směry evropské tvorby (kosmopolité).
Kdo patří do májovců : Jejími hlavními reprezentanty byli: Jan Neruda, Vítězslav Hálek, Karolína Světlá, ze starších autorů přispěli Sabina, Němcová a Erben, neboť v jeho díle spatřovali příslušníci nastupující básnické generace to, co sami prožívali, rozpor mezi vznešenými ideály a nemožnosti je uskutečnit.
Co to jsou Májovci : Májovci byla výrazná literární skupina českých básníků a prozaiků druhé poloviny 19. století, která navazovala na odkaz Karla Hynka Máchy, Karla Havlíčka Borovského a Karla Jaromíra Erbena. Její název pocházel z názvu almanachu Máj, který vydali Jan Neruda a Vítězslav Hálek.
Kdo patří do Majovcu
Jejími hlavními reprezentanty byli: Jan Neruda, Vítězslav Hálek, Karolína Světlá, ze starších autorů přispěli Sabina, Němcová a Erben, neboť v jeho díle spatřovali příslušníci nastupující básnické generace to, co sami prožívali, rozpor mezi vznešenými ideály a nemožnosti je uskutečnit.
Tento časopis vycházel v letech 1873 až 1940 a byl nejdéle vycházejícím literárním časopisem v Čechách. Lumír založil Neruda s Hálkem, ale orgánem nové generace spisovatelů se stal až po roce 1877, kdy se v jeho čele ocitl Josef Václav Sládek.Dyk se od roku 1907 až do své smrti podílel na redigování časopisu Lumír. V letech 1910–1914 redigoval také časopis Samostatnost. Za první světové války se Viktor Dyk podílel na protirakouském odboji a byl vězněn kvůli své literární činnosti (1916–1917) ve Vídni. Od roku 1918 byl redaktorem Národních listů.
Kdo jsou Lumirovci : Jako lumírovci byla označována skupina spisovatelů sdružujících se kolem časopisu Lumír, který byl veden především Sládkem. Snažili se o povznesení české literatury na evropskou úroveň a to za pomoci překladů především z angličtiny, francouzštiny a ruštiny. Cítili odpor ke všemu německému, proto z němčiny nepřekládali.