Antwort Co by měla obsahovat esej? Weitere Antworten – Jak má vypadat esej
Esej je samostatným a uceleným (mini)dílem autora, ve kterém se vyjadřuje k dané tématice. Shromažďuje, a kriticky hodnotí informace vztahující se k tématu a promítá do ní své vlastní názory. Esej má jasnou opěrnou kostru, podle které se řídí a orientuje čtenář i autor.Přímé citace se píší v uvozovkách, nikoli kurzívou. Delší citace (asi nad 30 slov) se uvádějí ve zvláštním odstavci, který je odsazen zleva a není uzavřen v uvozovkách. Cizojazyčné citace musejí být přeloženy, jejich originální znění je možné uvést v poznámce pod čarou.V úvodu eseje se pokuste vysvětlit, jakého problému se váš text týká, tak, aby čtenář nahlédl, že jde o problém nevyřešený – existují argumenty pro a proti, vy si toho jste vědomi a zároveň nabízíte řešení. Buďte co nejkonkrétnější, vysvětlujte.
Jaký je rozdíl mezi úvahou a eseji : Úvaha je svým obsahem žánr blízký eseji či fejetonu, avšak liší se od nich jak rozsahem, tak uzavřenější a rigidnější formou. Úvaha by tedy na rozdíl od eseje měla mít jasně zřetelný úvod, poté tři odstavce rozvíjející argumenty a závěrečný odstavec, kde autor shrnuje předešlá pozorování a vyjádří svůj názor.
Jak se Sklonuje esej
skloňování (1)
pád \ číslo | jednotné | množné |
---|---|---|
genitiv | eseje | esejů |
dativ | eseji | esejům |
akuzativ | esej | eseje |
vokativ | eseji | eseje |
Jak začít argumentační esej : V úvodu argumentační eseje je třeba představit téma, kterému se budete v práci věnovat. Uveďte dostatek informací tak, aby čtenáři věděli, co od práce očekávat, ale zatím neuvádějte žádné konkrétní argumenty, kterým se budete věnovat ve stati. V úvodu můžete také vyjádřit svůj názor na danou věc.
Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.
Jak parafrázovat. O parafrázování hovoříme tehdy, jestliže ve vlastním textu stručně a jednodušeji formulujeme myšlenku, která v citovaném zdroji byla prezentována podrobně. Parafrázování rozhodně neznamená, že bychom převzali původní myšlenku a jen v ní vyměnili některé ze slov.
Co by měl obsahovat závěr
Závěr je nutné koncipovat tak, aby odpovídal úvodu. Jinými slovy v úvodu jste představili cíl práce a v závěru ho musíme uvést opětovně, ovšem se zjištěným výsledkem společně s komentářem, jak jste cílem dosáhli, jaké metody jsme použili, apod.Zahrňte větu k tématu
Odstavce závěru by měly vždy začínat tematickou větou. Přeformulování teze z vašeho úvodního odstavce v závěru čtenářům účinně připomene hlavní argument. Nekopírujte a nevkládejte však větu tématu z úvodu.Charakteristika. V úvaze je nutné zaujmout vlastní (subjektivní) postoj k určitému problému, jevu či události, vysvětlit ho a své názory podpořit argumentací. Vhodné je používání výrazů: Domnívám se, myslím si, podle mého názoru, uvažuji, přemýšlím, zajímám se o aj.
Na co si dát v úvaze pozor
- Úvaha musí být především logicky strukturovaná.
- Myšlenky by se neměly opakovat.
- Jazyk by měl být spisovný.
- Je důležité neprezentovat pouze svůj názor, ale zamyslet se i nad jinými pohledy.
- Používají se formulace jako myslím si, věřím, že, podle mého názoru, zamýšlím se.
Jaký vzor je slovo paní : Podstatné jméno paní skloňujeme podle vzoru jarní pro ženský rod, podle kterého běžně skloňujeme přídavná jména. Jediný rozdíl je u 2. pádu množného čísla, ve kterém je tvar (bez) paní, ne (bez) paních.
Jak určit vzor u podstatných jmen : Jak poznáme, který vzor použít
- Určíme rod podstatného jména.
- Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
- Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
- Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.
Co je cílem eseje
Cílem eseje je tedy posoudit, kdo ze stran sporu má nebo nemá pravdu, dát na misky vah argumenty diskutujících stran a vynést soud. Z latiny můžeme vidět přechod do staré francouzštiny (essayer) a angličtiny (essai), ve které má význam zkoušky.
Argumentační klam (též řečnický trik nebo argumentační faul) je v řečnictví takový výrok, jehož smyslem je porazit či přesvědčit oponenta bez ohledu na pravdivost zastávaných názorů. Podstatou argumentačního klamu bývá nenápadné porušení pravidel logického důkazu, působení na emoce místo na rozum, případně obojí.Co citovat nemusíme Citovat nemusíme, pokud se jedná o všeobecně známé informace. Za všeobecně známé informace jsou považovány základy oboru a vše, co patří k všeobecnému vzdělání. Citovat nemusíme ani známá fakta.
Jak správně citovat zdroje : Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.